Jako stowarzyszenie działające na terenie Kolumny, kochające swą Małą Ojczyznę i doceniające jej historię, chcemy utworzyć na terenie naszej miejscowości „Ścieżkę Historyczną Kolumny”.
Tematyka dawnej Kolumny interesuje wielu mieszkańców, miłośników naszej miejscowości oraz przybywających w te strony turystów. Wychodząc naprzeciw potrzebom upamiętnienia i jednocześnie atrakcyjnego zaprezentowania historii Kolumny, chcemy stworzyć ścieżkę spacerową, dzięki której będzie można zapoznać się z koncepcją Kolumny jako Miasta – Ogrodu, ważnymi miejscami, osobami i wydarzeniami.
Ścieżka obejmować będzie ustawienie tablic informacyjnych ze zdjęciami oraz opisami prezentującymi historię danego miejsca bądź ludzi związanych z danym miejscem . Będą to:
1. Stacja PKP
2. Stawy przy Brzeźnej
3. Stare Centrum
4. Koncepcja Miasta Ogrodu
5. Kościół/plebania
6. Historia „Łupaszki” – Jerzego Dąmbrowskiego
7. Rondo/wspomnienia Janusza Szweycera
8. Pod Bykiem – plaża nad rzeką Grabią, wspomnienie mieszkańców i letników
9. Stara szkoła
10. Dawne pensjonaty i wille wypoczynkowe (dwie tablice)
11. Historia Żydów w Kolumnie
12. Dawne kompleksy rekreacyjno-wypoczynkowe, kolonie, korty, basen, ścieżka zdrowia
13. Historia żołnierza wyklętego Jakuba „Kuby” Masłowskiego
14. Historia dawnej leśniczówki – nadleśnictwa Kolumna
Wszystkie wymienione miejsca oraz inne ciekawe punkty zostaną ułożone w szlak spacerowy i zaznaczone oraz opisane na turystycznej mapie dostępnej w wersji papierowej oraz elektronicznej i zamieszczonej na stronie naszego stowarzyszenia zielonakolumna.pl.
Na utworzenie takiej ścieżki potrzebujemy 10 000 zł, które planujemy pozyskać biorąc udział w konkursie o dotację. Konkurs wymaga jednak pieniężnego wkładu własnego w wysokości minimum 10% kwoty inwestycji. Prosimy więc mieszkańców Kolumny oraz jej sympatyków o wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w zebraniu pieniędzy na stworzenie Ścieżki Historycznej Kolumny.
Chcemy uzbierać 1000zł na wkład własny do konkursu o dotację.
Oczywiście można przekazać na realizację Ścieżki Historycznej Kolumny dowolną kwotę. Za każdą dodatkową wpłatę będziemy bardzo wdzięczni.
Numer naszego konta: 04 1090 1304 0000 0001 3207 0467
Stowarzyszenie Zielona Kolumna
Orpelów-Numerki 34
95-082 Dobroń
W ramach podziękowania za wpłaty oferujemy kalendarzyki „Kolumna Miasto Ogród”

Kalendarzyk można odebrać zgłaszając się do Fit Paradise (ul. Sadowa 10) lub Sklep Świat rajstop i skarpet (ul. Władysława Jagiełły 2a – obok poczty) z potwierdzeniem przelewu, jeśli mieszkasz daleko możemy indywidualnie umówić się na przesyłkę kalendarzyka (zielonakolumna@o2.pl).plakat
Kalendarz ma wymiary 13cm x 10cm, jest rozkładany i można postawić go na biurku. Na odwrocie posiada zdjęcia wykonane w Kolumnie: Willa Wenus oraz malowniczy widok Plaży pod Bykiem.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy !
Jeśli nie uda nam się wygrać konkursu „Patriotyzm Jutra” organizowanym przez Muzeum Historii Polski, spróbujemy uzyskać dotację w innym konkursie lub stworzymy tyle tablic na ile uzbieramy pieniędzy. Jeśli zbierzemy więcej niż będziemy potrzebować w tym projekcie, będzie stworzymy dodatkowe tablice, bądź przeznaczymy na ławki, które będą się znajdować obok tablic historycznych.