jow JOW-y czyli jednomandatowe okręgi wyborcze w których mandat (radnego, posła, senatora itd.) zdobywa kandydat o największej liczbie głosów. To rozwiązanie jest typowe m.in. dla Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W Polsce z JOW-ów wybiera się senatorów oraz członków rad gmin w gminach niebędących na prawach powiatu.

06.09.2015 (w Niedzielę) zostanie przeprowadzone referendum w którym Polskie Społeczeństwo wypowie się na TAK lub NIE dla  JOW-ów.

 Według Pawła Kukiza JOW-y stanowią receptę na odpartyjnienie kraju, ponieważ wyborca głosuje bezpośrednio na osobę, a nie na partię, przez co lepiej realizuje się postulat demokracji bezpośredniej, a obywatele mają większy wpływ na skład Sejmu czy Senatu. Znikają też listy partyjne, które zawsze są przedmiotem kalkulacji i walki o wpływy czy wyrazem sympatii wyborczych przewodniczącego danej partii. Ważna jest także identyfikacja posła czy senatora z danym JOW-em  wie, kto go wybrał i przed kim jest odpowiedzialny. Także obywatele mają pełną świadomość, kto ich reprezentuje.

Przeciwnicy JOW-ów argumentują, że ten system wcale nie doprowadzi do odpartyjnienia Polski, lecz wręcz przeciwnie – będzie promował główne siły polityczne, czyli PO i PiS. Przykładem mają być ostatnie wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii , gdzie mniejsze partie odegrały marginalne znaczenie i zdobyły śladowe ilości mandatów. Dlatego system JOW-ów mógłby sprawić, że średnie i małe partie w ogóle nie wejdą do parlamentu, bo w każdym JOW-ie ich przedstawiciele przegrają z bardziej rozpoznawalnym kandydatem dużej partii, za którym też zawsze stoi większe zaplecze promocyjne. Wiele dyskusji wywołałby także podział kraju na 460 okręgów. Ponadto wybrani posłowie mogliby realizować interesy tylko własnego okręgu, zapominając o perspektywie „państwowej”.

Wybierając się na referendum zadecydujemy, czy w naszym imieniu ma wypowiadać się konkretny człowiek , czy też partia polityczna? Trochę więcej o referendum prezentuje Fundacja Stańczyk. Zobaczcie sami, i sami zadecydujcie.

jowy

 

 

 

 

 

 

Siedziby obwodowych komisji do spraw referendum:

11988714_1051713221505897_1364705099362701970_n

 

źródło: http://pl.blastingnews.com/, FB Marek Krawczyk